Valust, mis kaasneb massaažiga

Valust, mis kaasneb massaažiga

Sageli  arvatakse ekslikult, et mida valusam massaaž, seda tõhusam see on, sest ilma nö korraliku valuta ei ole head lihastöötlust ega tulemust. Tegelikkuses võib liiga valus massaaž teha rohkem kahju kui kasu alljärgnevatel põhjustel:

 

  1. Liiga tugev massaaž võib kahjustada lihaskudet, tekitada mikrorebendeid ja käivitada põletikulise reaktsiooni. See on eriti probleemiks inimestele, kelle lihased on juba ülekoormatud või kellel on muid kroonilisi tervisemuresid. Selle asemel, et paranemisprotsessi kiirendada, võib väga tugev/valus massaaž olukorda halvendada ja pikendada taastumisaega.
  2. Keha kaitsemehhanismide aktiveerimine. Kui massaaž on väga valulik, võivad selle tagajärjel lihased rohkem pingesse tõmbuda, mis on massaaži peamise eesmärgiga (lõdvestus) vastuolus. Lisaks võib valulik kogemus aktiveerida stressihormoonide, nagu kortisooli, tootmise, mis vähendab lõõgastumist ja massaaži positiivset mõju.
  1. Valu ja keha signaalide ignoreerimine. Valu on keha viis öelda, et midagi ei ole korras. Kui massaaž on liiga valus, on see sageli märgiks, et survet on liiga palju. Ignoreerides valu, võib terapeut kogemata tekitada vigastusi või süvendada olemasolevaid probleeme. Samuti võib klient hakata oma kehasignaale ignoreerima, mis on pikaajaliselt kahjulik.
  1. Ebameeldiv kogemus. Massaaž peaks olema meeldiv ja lõõgastav kogemus. Kui see on liiga valulik, võib see jätta negatiivse mulje ning panna inimese tulevikus massaažist loobuma. Positiivne kogemus on oluline ka emotsionaalse tervise ja stressi vähendamise seisukohast.

NB! Teatud valu, nn magus valu, on siiski täiesti normaalne ja võib isegi viidata sellele, et massaaž on tõhus. See on mõõdukas ebamugavustunne, mis tekib siis, kui massöör tegeleb pinges lihaste või sõlmedega. Selline valu on tavaliselt talutav ja võib isegi pakkuda kergendustunnet. Hea valu on sageli seotud lihaste “vabastamisega” ja võib pakkuda leevendust juba massaaži ajal.

NB! Suhtlus massööriga on võti Kui tunned massaaži ajal, et valu on liiga intensiivne (valu tekitab lihaspingeid juurde), ära karda sellest massöörile teada anda. Samuti võib olla kasulik viidata, kui tehtav massaaž on liiga õrn. Inimeste valulävi ja organismi seisund massaažile tulles on erinev ja seega on massöörile (ja kokkuvõttes ka kliendile endale) ainult suureks abiks, kui klient massaaži tegemise ajal teada annab, kui massöör oma survet, tehnikaid jm muuta võiks. Massöör hea meelega kohandab oma tehnikaid vastavalt kliendi poolt antavale tagsisidele.

 



error: Content is protected !!