06 jaan Probleemi olemasolu puhul tavaliselt vaid lokaalsest massaažist ei piisa
Sageli eeldavad massaažile tulevad kliendid, et masseeritakse vaid probleemset piirkonda — olgu selleks pinges kael, valulik alaselg või spordivigastuse järelmõjud. Ühe piirkonna lokaalne massaaž ei pruugi siiski olla piisav pikaajaliste tulemuste saavutamiseks. Miks on oluline masseerida ka probleemse koha ümbrust ning kuidas see aitab tervenemist kiirendada:
Keha on tervik
Inimkeha toimib ühendatud tervikuna, kus lihased, kõõlused ja fastsiad (sidekoe kihid) moodustavad keeruka võrgustiku. Kui üks lihasgrupp on pinges või kahjustatud, võib see mõjutada ka naabruses asuvaid struktuure. Näiteks, kui alaseljas on valu, võivad selle põhjused peituda hoopis pinges tuharalihastes või nõrkades kõhulihastes. Samamoodi võivad kaela- ja ülaselja probleemid olla seotud rindkere pingete või kehva rühi tagajärgedega. Kui keskenduda ainult valulikule piirkonnale, võib leevendus olla ajutine, sest pingeid mujal kehas ei vabastata. Masseerides probleemse kohaga seotud lihasahelat, saab lahendada probleemi algpõhjused ja soodustada kiiremat taastumist.
Fastsiad ja nende roll liikumises
Sidekude ehk fastsiad on pehme kude, mis ühendab ja toetab lihaseid, luid ja siseelundeid. Fastsiad on äärmiselt tundlikud ja reageerivad kiiresti nii kehahoiaku muutustele kui ka pingetele. Kui üks piirkond fastsiatest läheb pingesse, võib see tekitada pinget ka kaugemates kehapiirkondades. Massaaž, mis hõlmab probleemsest kohast kaugemal asuvaid fastsiaid ja lihaseid aitab taastada kudede normaalset olekut ja parandada kehahoiakut. See lähenemine vähendab ka valu kordumise riski.
Mida see praktikas tähendab?
Kui klient kaebab alaseljavalu üle, võib massöör töödelda näiteks ka tuharalihaseid, reie tagakülgi ja kõhulihaseid. Kaelavalu puhul võib massöör “üle vaadata” ka rindkere ja ülaselja, sest need mõjutavad kaela koormust jne. Põhjalik lähenemine võib hõlmata nii pindmist kui ka süvamassaaži, et mõjutada nii lihaseid kui fastsia kihte.
Kokkuvõte
Selleks, et saavutada püsivaid tulemusi ja toetada keha loomulikku taastumisvõimet, tuleb läheneda inimkehale terviklikult. Probleemse koha ümbruskonna ja seotud lihasgruppide massaažerimine aitab leevendada pingeid, parandada verevarustust ja taastada keha norm.olekut. Selline terviklik lähenemine ei aita mitte ainult valu leevendada, vaid võib ka ennetada tulevasi probleeme.